Категория
Беларуская мова, опубликовано 22.01.2022 08:06

Сочинение на тему "Маленькае падарожжа" на белорусской мове .

Ответы

Ответ
Ответ оставил: Гость

На мінулым тыдні мы з мамай пайшлі гуляць у бярозавы гай. Надвор'е была сонечная, ветру практычна не было і птушкі на вуліцы шчабяталі, як быццам клікалі нас. Мы ўзялі некалькі бутэрбродаў, чай у тэрмасе і шакалад.

Ехаць ад нас да бліжэйшай бярозавай гаі хвілін трыццаць, так што неўзабаве мы ўжо былі на месцы. Здавалася б, гэтая гай знаходзіцца ў межах горада, але блізкасць прыроды адчувалася адразу. Паветра было такім чыстым, і пахла восенню. Увайшоўшы ў гай, мы апынуліся ў поўнай цішыні. Тут няма машын, вялікіх навал людзей, будаўнічай тэхнікі і іншага. Адзінае, што часам парушае гэтую ціша – гэта спевы птушак і гукі конікаў.

Мы ішлі па невялікай дарожцы, не спяшаючыся, хацелася больш удыхнуць гэтага паветра, нагледзецца на гэтую прыгажосць, пакінуць яе частку сабе:

- Мама, паглядзі, як тут цудоўна, - сказаў я.

- Так, дарагі, я ў девстве часта гуляла тут з бабуляй і дзядулем. Мы збіралі грыбы і вывучалі розных птушак. Хочаш, і з табой паназіраем за жывой прыродай? - адказала мама.

Па-мойму, верасень – гэта самы спрыяльны час для прагулак на свежым паветры. Яшчэ досыць цёпла, але да вечара постацівіць халаднавата. Вакол усё набывае новыя фарбы, накшталт лета яшчэ не прайшло, але адчуваецца змена сезону.

Потым мы выйшлі на невялікую паляну. Пакуль чай у тэрмасе не астыў, мы вырашылі ра і покрыва і крыху адпачыць. Я прылёг на спіну і глядзеў на блакітнае восеньскае неба. Яно такое цудоўнае і глыбокае. Толькі зрэдку праплывалі пухнатыя аблокі, дарэчы, восенню яны як быццам ніжэй.

Пасля невялічкага прывалу, мы адправіліся далей. У шляху мама паказала мне некалькі відаў грыбоў. Гэта былі падбярозавікі і яшчэ якія-то дзіўныя неядомыя грыбы. Наогул гэта было вельмі займальнае падарожжа. Мы атрымлівалі асалоду ад прыродай і адпачывалі ад гарадской мітусні.

Дадому мы вярнуліся ўжо позна ўвечары. Я ў аўтобусе прымудрыўся нават заснуць. У наступны раз мы адправімся ў падарожжа разам з татам на машыне. Ён абяцаў мне паказаць гістарычныя месцы, спадзяюся гэтая паездка будзе да надыходу халадоў.

Ответ
Ответ оставил: Гость
Весенняя пора для многих людей – это самое любимое время года, потому что с её наступлением природа пробуждается к жизни после зимней спячки. Хмурое небо становится всё более голубым. Всё чаще из-за туч выглядывает приветливое солнышко. Под его ласковыми лучами тает прошлогодний снег, начинается весенняя капель. Из земли пробивается молодая зелёная травка, радуют глаз, кое-где показавшиеся, первые подснежники. Весело звенит бегущий ручей. На ветках деревьев и кустарников набухают почки, а в скором времени распускаются зелёные листочки.
В это время года дни становятся длиннее, солнце встаёт раньше, а ночи теперь немного покороче. С самого утра птицы начинают будить тебя своим прекрасным щебетанием, давав понять, что пора просыпаться. К тому же весеннее утро намного безопаснее зимнего, ведь зимой утром темно и ничего не видно, и когда идешь в школу, то с опаской смотришь по сторонам. 
Ответ
Ответ оставил: Гость
На или на зима хорошее время года. на улице всё белым-бело, природа словно замерла в ожидании чуда. а чудо - это праздник новый год! праздновать новый год к нам домой приезжали гости. было весело! после того как часы пробили 12, я со своим другом вышел на улицу. мы играли в снежки, катались с горки и зажигали бенгальские огни. заходя домой, мы с другом, были словно снеговики. мы не спали до утра и все время веселились. на следующий день гости разъехались, но праздничное настроение осталось. зимние каникулы мне понравились, я хорошо провел время: много гулял на улице, катался на коньках, ходил в гости к бабушке. но я не только играл и веселился. на каникулах я занимался каратэ и сдал экзамен на 6 кю, теперь у меня зеленый пояс, еще ездил на республиканские соревнования, которые проходили в посёлке раевка. а так же я ходил заниматься языком в лингвистическую академию . уважаемые ученики, не списывайте. почитайте внимательно сочинения и комментарии к ним. сочинения публикуются без исправления ошибок.
Ответ
Ответ оставил: Гость

трактором орати — не лопатою копати

чекати погано, а доганяти ще гірше

 

красти – не прясти, спина не болить; звовками жити – по вовчому вити; ніч ночувати – не вік горювати; без праці жити – тільки небо коптити; діти, діти, добре з вами вліті, а зимувати – то горювати; глибше орати – більше хліба мати; море перепливти – не поле перейти; з ремеслом дружити – в життіне тужити; оженитися – не дощик переждати; оженитися – нелапті сплести.

 

  не бійся з розумним згубити,бійся з дурним знайти; не бійся рано встати, молодо женитися,купити хату укриту, а сукню ушиту; не кайся рано встати – більшезробиш, рано оженишся – скоріше і діждеш


Другие вопросы по беларуской мове

Вопрос
Беларуская мова, опубликовано 09.01.2019 16:01
Вопрос
Беларуская мова, опубликовано 09.01.2019 16:01
✅ Ответов: 2 на вопрос по беларуской мове: Сочинение на тему "Маленькае падарожжа" на белорусской мове .... ты найдешь на сайте. Также ты можешь добавить свой вариант ответа, если считаешь, что он не верен или твой ответ более полный. Пожалуйста, добавляй только правильные ответы.
Вконтакте Youtube